Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Sztuka Natury" Toruń 2011 | International Festival of Wildlife Photography "The Art of Nature" Torun 2011

Gość Specjalny – Sergey Gorshkov

Od lat Siergiej obcuje z przyrodą i robi jej zdjęcia. Jego niepokój dotyczący Matki Natury wzrasta każdego roku. Świat uwieczniony na jego fotografiach jest w niebezpieczenstwie.

Siergiej ciągle uznaje się za fotografa amatora, sam decyduje o celach kolejnych wypraw i fotografuje tylko to co najbardziej przyciąga jego uwagę – ”Moja przygoda z fotografią przyrodniczą zaczęła się w nieuchwytnym dla kalendarza momencie, z czasem zamieniła się w osobisty sukces, o którym nie mógłbym nawet marzyć”, mówi Siergiej. ”Pewnego dnia przy okazji wolnego czasu, złapałem za aparat i zacząłem fotografować przyrode, czerpiąc z tego nieporównywalną z niczym przyjemność. Chciałbym fotografować przyrodę taką jaka jest naprawde, jaka zawsze była i jaka powinna pozostać dla naszych dzieci” – dodaje Siergiej. ”Bez żadnego zawodowego wyszkolenia od lat fotografuję Naturę metodą prób i błędów i myślę, że niemożliwym jest nauczenie sie tej sztuki poprzez przebywanie tylko w pracowni. Prawdziwy nauczyciel – natura, ciągle mnie zaskakuje i dzieki temu uczy wiele nowego.”

Kamczatka i rosyjska część Arktyki są jego ulubionymi regionami do fotografii. ”Ten teren ma w sobie wyjątkową magię. Kiedy dotarłem tam po raz pierwszy; moja obecność w tamtejszych górach wypełniła mnie uczuciem prawdziwej, niczym nieograniczonej wolności. Kamczatka wpływa na człowieka w bardzo osobliwy sposób: tylko tam można poczuć, że jest się częścią dzikiej natury. Obecnie, nieustannie myślę żeby tam wrócić, choćby tylko po to aby po raz kolejny doświadczyć tego niesamowitego uczucia wolności. Na długi czas, jeśli nie na zawsze, Kamczatka stała się moją obsesją”.

Sergey: ”Oczywiście, że każdy fotograf potrzebuje indywidualnego projektu”. Projektem Siergieja byly niedźwiedzie, fotografował je przez 6 lat i jest jednym z niewielu na świecie fotografów przyrody, którzy tak dokładnie uwiecznili na zdjęciach życie niedźwiedzia brunatnego z kamczatki. Według wspomnień Siergieja, jego pierwsze spotkanie z tym niebywałym zwierzęciem odbyło się w nieco innych okolicznościach. ”Po raz pierwszy zobaczyłem niedźwiedzia na muszce mojej broni myśliwskiej, teraz jednak wiem, ze tysiąc razy trudniejsze jest zrobienie dobrego zdjęcia niedźwiedzia niż posiadanie go jako trofeum myśliwskiego. Dużo trudniejszym niż upolowanie tego zwierzęcia jest ujęcie pokazujące ciekawskiego niedźwiedzia, podejście rozłoszczonej samicy z młodymi w celu sfotografowania momentu parzenia, czy tez obserwacja niedźwiedzia podczas jego polowania  na łososia. W miarę upływającego czasu uświadomiłem sobie, że najlepszym uczuciem podczas polowań z aparatem jest możliwość zaspokojenia instynktu myśliwskiego bez potrzeby zabijania.”

Dorobek Siergieja jest uznany na całym świecie, a prace popularne wśród sympatyków fotografii przyrodniczej. Jego prace były publikowane w NG, GEO, BBC Wildlife i wielu rosyjskich periodykach. W 2006 Siergiej został zwycięzcą rosyjskiego konkursu fotografii przyrodniczej ”Golden Turtle” (Złoty Żółw), w 2007 i 2009 roku wygrał międzynarodowy konkurs ”Shell Wildlife Photographer of the Year”. W 2007 roku został laureatem rosyjskiego wydania konkursu ”Photographer of the Year”.

Na początku Siergiej robił zdjęcia tylko dla siebie. Z upływem czasu doszedł jednak do wniosku, że taka postawa daje niewystarczające efekty, gdyż zbyt mało ludzi na świecie ma okazję zapoznać się z życiem dzikich zwierząt: ”Mój obiektyw jest istotnym ogniwem, które łączy żywą naturę i mnie. Dzięki niemu mogę wejrzeć dalej i głębiej, robić zdjęcia i próbować uchwycić piękno dzikiej natury. Dzięki temu mogę podzielić się tą częścią natury, którą już widziałem i doświadczyłem osobiście będąc w pobliżu zwierząt, w ich ukrytym świecie, który stopniowo znika z powierzchni naszej Ziemi.

Strona Sergieja

Skocz do góry

1 komentarz do wpisu "Gość Specjalny – Sergey Gorshkov"

Napisz swój komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.  • Festiwal został sfinansowany przez Gminę Miasta Toruń.

  • Zdjęcia Gości Festiwalu