Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Sztuka Natury" Toruń 2011 | International Festival of Wildlife Photography "The Art of Nature" Torun 2011

„Najbogatsze Lasy Świata” – Tomasz Ogrodowczyk

Miejsce ekspozycji – MyMojito ul. Mostowa 36

Wernisaż – 10 grudnia 2011, godzina 20.00

Wystawa czynna do 31 grudnia 2011

Tropikalne lasy deszczowe są jednym z najstarszych i najbogatszych w gatunki środowisk naturalnych naszej planety. Występują w strefie pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Zwrotnikiem Koziorożca i chociaż zajmują zaledwie 2% powierzchni Ziemi, uważa się, że mniej więcej połowa z istniejących na naszej planecie gatunków roślin i zwierząt żyje właśnie tutaj.


Moja przygoda z dzikimi mieszkańcami lasów deszczowych miała miejsce we wrześniu 2009 r. w Parku Narodowym Iguazú znajdującym się na pograniczu Brazylii i Argentyny. Objęto tutaj ochroną lasy deszczowe otaczające wodospad Iguaçu utworzony na rzece o tej samej nazwie (lewy dopływ Parany). Ten najdłuższy na świecie wodospad składa się z ok. 270 kaskad, a jego szerokość dochodzi do 2,5 km. Najbardziej efektowne kaskady to: Dwóch Braci, Álvara Núneza Cabeza de Vaca – odkrywcy wodospadów w roku 1542, oraz niezwykle imponujący – Gardziel Diabła (Garganta del Diablo).
Wędrując w górę wodospadu można na własnej skórze odczuć potęgę grzmiących wód w przepaści poniżej. Na znajdujących się między progami wychodniach skalnych rosną gęste kępy drzew i innych roślin: palm, bambusów oraz koronkowych drzewiastych paproci, stanowiących forpocztę otaczającej rzekę dżungli. Pod drzewami kwitną dzikie, tropikalne kwiaty: begonie, bromelie i storczyki. W tej orgii barw uczestniczą też ptaki, np. papugi, tukany, kolibry, czy modrowronki, ale też tysiące bajecznie kolorowych motyli.
Park Narodowy Iguazú został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a wodospady Iguazu z powodzeniem mogą stanowić jeden z cudów świata. Ze swym łagodnym, ciepłym klimatem i niespotykanym bogactwem roślin i zwierząt stanowią niesamowitą atrakcję dla fotografów przyrody.

Tomasz Ogrodowczyk

 

Skocz do góry

Napisz swój komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.  • Festiwal został sfinansowany przez Gminę Miasta Toruń.

  • Zdjęcia Gości Festiwalu