Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Sztuka Natury" Toruń 2011 | International Festival of Wildlife Photography "The Art of Nature" Torun 2011

Tomasz Ogrodowczyk

„Dlaczego fotografuję i filmuję przyrodę? Dlaczego nagrywam śpiewy i głosy dzikich zwierząt? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim zależy mi na tym, aby zachować dla potomnych wizerunek przyrody, z jaką obcuję. Chcę przy tym podzielić się z innymi swoją fascynacją, zauroczeniem światem, jakiego wielu nigdy nie widziało i z pewnością wielu nie zobaczy. A pokazuję ją taką, jaką sam widzę – z bliska, bez tajemnic, barwną, rozśpiewaną i piękną”.

Ogromna wrażliwość na otaczający świat, a szczególnie na jego dziką naturę, a także niezwykle romantyczna dusza, skierowały kroki kilkuletniego wówczas Tomka na ścieżkę prowadzącą do poznania i rejestrowania świata przyrody. Jego pasja znalazła też odzwierciedlenie w wykształceniu. Najpierw ukończył kierunek przyrodniczy na ówczesnej Akademii Rolniczej w Poznaniu, by, w trakcie dalszego rozwoju zawodowego, sfinalizować naukę w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Swoją pasję może więc realizować w pracy zawodowej (od lat związany jest z Leśnym Studiem Filmowym Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu). Jest też wieloletnim członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Tomasz Ogrodowczyk od ponad trzydziestu lat fotografuje i opisuje przyrodę, utrwala ją na taśmie filmowej i nagrywa jej głosy, co znajduje uznanie zarówno wśród wielbicieli jego talentu, jak i znawców tematu, którzy nagradzają jego dokonania podczas konkursów i festiwali. Jego dorobek artystyczny jest tak bogaty, że nie sposób wymienić wszystkiego w krótkiej notatce. Wspomnieć jednak należy o dwóch filmach, które zostały obsypane nagrodami podczas wielu międzynarodowych festiwali (m.in. w Portugalii, Rumunii i Rosji) – „Rok w puszczy” i „Moczary i uroczyska”, a także licznych płytach audio z głosami zwierząt, m.in. najbardziej znanym cyklu, zatytułowanym „Jaki to ptak?”.
Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w ponad trzydziestu konkursach fotograficznych i filmowych. Jego udziałem jest również ponad dwadzieścia wystaw fotograficznych, w tym dziesięć indywidualnych, a także około pięćdziesięciu spotkań i pokazów autorskich oraz liczne publikacje.
To prawdziwy człowiek-orkiestra, potrafiący z niezwykłą wirtuozerią oddziaływać na niemal wszystkie nasze zmysły.

Przyroda Ameryki Południowej.

 

Przyroda Syberii.

 

Przyroda Polski

Skocz do góry


  • Festiwal został sfinansowany przez Gminę Miasta Toruń.

  • Zdjęcia Gości Festiwalu