Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Sztuka Natury" Toruń 2011 | International Festival of Wildlife Photography "The Art of Nature" Torun 2011

Paweł Szpygiel

SONOGRAFIE – to słowo, jakiego użyłem do określenia obrazów uzyskanych za pomocą ultradźwięków.
Od lat, wspólnie z żoną, zajmuję się fotografią podwodną. Pokochaliśmy nasze polskie jeziora i w nich spędzamy większość naszych fotograficznych wypraw. Od samego początku robienia zdjęć po wodą zmagaliśmy się z problemem małej (czasami wręcz zerowej) przejrzystości. Dlatego bardzo dużą część czasu poświęciliśmy i próbom, i wymyślaniu „patentów”, by uzyskać jak najlepsze obrazy.
Rezultatem naszych prac są podwodne panoramy o kącie widzenia 360 stopni, które można zwiedzać wirtualnie.
Ale żeby pokazać naprawdę duże obiekty, takie jak formacje geologiczne, nawet 360-cio stopniowy widok panoramiczny nie wystarcza. Dlatego ostatnio sięgnęliśmy po nowe narzędzie obrazowania – sonar. Dla ultradźwięków środowisko wodne jest zdecydowanie bardziej przejrzyste niż dla światła, a obrazy z sonaru bocznego są niemal fotograficznej dokładności. Dzięki temu udało nam się stworzyć obrazy podwodnych, geologicznych formacji o rozmiarach 300 x 70 metrów i wykonać przekrój jeziora 700 x 108 metrów z uwiecznieniem wszystkich stad ryb.
Obrazy sonarowe stały się dla nas naturalnym elementem uzupełniającym fotografię podwodną, podobnym do fotografii w podczerwieni czy ultrafiolecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym obrazom młodzi ludzie w Polsce będą wiedzieć o naszym świecie podwodnym co najmniej tyle samo, co wiedzą o rafach koralowych.

Paweł Szpygiel

www.szpygiel.pl

 

Skocz do góry


  • Festiwal został sfinansowany przez Gminę Miasta Toruń.

  • Zdjęcia Gości Festiwalu